Коли ж вони з’явилися?

Слово конденсатор з’явилося в 18 столітті, так назвали якийсь прилад, який повинен був ущільнювати, згущувати електричну рідину. Так-так саме рідина, адже в ті часи вважалося, що електрику рідке. Звичайно, з часом вчені розібралися в природі електричного струму, але ось назва так і залишилося.

Вперше про конденсатори стало відомо з середини 18 століття. Представляли вони собою скляну посудину, обгорнутий фольгою, закритий дерев’яною кришкою, в кришку встромляли два металевих стрижні, що приєднуються до генератора електричного струму. Використання конденсаторів давало можливість посилювати малопотужний генератор, який в ті часи був джерелом електричної енергії. Такий прадід сучасних конденсаторів називався «лейденською банкою», оскільки лаври його винаходу, на думку деяких вчених, належать професору з Лейдена (голландець ван Мушенброк). Але, найбільш правильним буде те, що такий потрібний прилад винайшов Евальд Георг фон Клейст (прелат міста Камін, Німеччина). Точною датою винаходу є жовтень 1745 року. У Росії конденсатори з’явилися в 1752 році, завдяки професору Михайлу Ломоносову, який досліджував за допомогою даного приладу атмосферну електрику.

Середина 19 століття ознаменована технічним застосуванням цих приладів

1856 рік – видача патенту в Англії для використання скляного конденсатора, щоб запалювати газові плити, а також, для використання в телеграфуванні. 1877 рік — Яблочков отримує патент у Франції для «системи розподілу і посилення атмосферних електричних струмів, одержуваних від одного джерела світла з метою одночасного харчування декількох світильників». Але все-таки, до кінця 19 століття застосування конденсаторів не мало широкого характеру. Потім, після того, як Попов в 1895 році винайшов радіо, після появи військових радіостанцій починається швидкий розвиток виробництво конденсаторів. Вже на початку 20 століття відкриваються підприємства з виготовлення даного РЕК.

Застосування в сучасній промисловості

Дуже складно знайти сферу промисловості та виробництва, в якій не застосовувалися б конденсатори, що називається, вони захопили світ.

  • Виробництво телевізійної, радіотехнічної апаратури, обладнання — конденсатори необхідні для реалізації коливальних контурів, їх блокування. РЕК допомагає в налаштуванні та стабільній роботі обладнання. Використовують для випрямних фільтрів, для поділу по-різному частотних ланцюгів.
  • Сфера радіолокації — формування імпульсів великої потужності неможливо без використання конденсаторів.
  • Телекомунікаційна, телефонна (стаціонарна і мобільний) зв’язок — конденсатори необхідні для поділу ланцюга з постійним/змінним струмом, симетрування кабелів, гасіння контактної іскри.
  • Виробництво телемеханіки, автоматики — використовуються конденсатори в датчиках, для поділу ланцюга, іскрогасіння.
  • Точне машинобудування та приладобудування, виробництво комп’ютерів, ЕОМ, запам’ятовувальних пристроїв, скрізь необхідно застосування конденсаторів.
  • Виробництво електроніки, вимірювальної апаратури, обладнання для різних галузей народного господарства.
  • Виробництво лазерних приладів.

Електроенергетична сфера також є споживачем конденсаторів. Тут їх використовують для:

  • Підвищення коефіцієнта потужності промислових установок.
  • Створення поздовжньої компенсаційної місткості при будівництві високовольтних ЛЕП.
  • Регулювання напруги в мережі, що розподіляє електрику.
  • Захисту електромережі від підвищення напруги.
  • Гасіння, радіоперешкод, можливо виникають при роботі електроустаткування або електротранспорту.
  • Крім цих областей, електроніки, енергетики, РЕК широко й успішно використовують і в неелектронних сферах народного господарства:

  • Металообробка — високочастотні установки по плавці та високотемпературній обробці металів.
  • Електро ерозійні установки.
  • Добувна промисловість, вугільна, метало-рудна — електрокари, електровози, електро підривних пристроїв, гідравлічні пристрої.

Таке різноманітне застосування в різних областях зумовило і величезна кількість видів конденсаторів. Існують і надзвичайно малі, наноконденсатори, і величезні, що важать до декількох тонн — все залежить від сфери використання.