Як домогтися точного «ходу» годинника Біг Бена

Що ж таке цей Біг Бен, як там все влаштовано, як домагаються того, що годинник показує точний час, адже в механізмі немає ніяких мікросхем, ніяких плат і інших радіоелектронних компонентів, проте з ударом годинника на старовинній вежі звіряють свій час більшість жителів Лондона — радіослужба ВВС транслює за допомогою мікрофонів кожен прожитий час.

Що таке Біг Бен

Ніхто не зможе спростувати той факт, що Біг Бен є найбільш знаменитим годинником. Про них знають, їх бачили хоча б на фотографіях практично всі жителі Землі. А знаходяться вони на високій башті, що відноситься до Парламенту Сполученого Королівства, в Лондоні, почути їх «голос» можна далеко за межами центру міста.

Персонал, що обслуговують механізм, потрапляють наверх вежі, що має висоту в 96 метрів, за допомогою вузької, гвинтових сходів, кожен раз долаючи пішки 334 сходинки. Сходи ведуть на маленький майданчик, саме в центрі неї й розташований старовинний дзвін, чий «голос» і чути люди. До речі, саме цей дзвін, висотою у 2 метри та діаметром 3 метри, і є власне Великим Беном.

Чому дзвін так назвали

Отже, чому ж Великого Бена назвали саме Бігом і Беном? За даним фактом існує чимало версій і легенд. За однією з них дзвін зобов’язаний своєму імені начальнику будівельних робіт, який керував під час зведення вежі — сера Бенджаміна Холу, кажуть, що він був дуже високий і потужний, і працівники звали його Біг Бен. Наскільки це правда, нам не відомо, та й чи важливо це зараз – ми просто милуємося прекрасної вежею і насолоджуємося звуками дзвони.

Як домагаються точного ходу баштового годинника

Як ми вже говорили, в механізмі немає ніяких сучасних плат, це старовинний годинниковий механізм, який потребує постійного нагляду. Саме для цього через день професійні годинникарі-механіки, які обслуговують Бена, долають 334 ступені, щоб перевірити й змастити при необхідності кожну детальку, кожну шестірню годин. Для того, щоб годинник показував точний час треба враховувати природні, кліматичні умови: температуру, тиск, опади, адже Біг Бен, хоч і розташовані на вежі, є пам’яткою міста, але вони все-таки просто годинник — будь-який же годинниковий механізм може мати невеликий «грішок» – «спізнюватися», поспішати, або ж взагалі зупинитися.

Також і Великий Бен часом поспішає, часом запізнюється, але доглядачі знають один маленький, зовсім нескладний спосіб, як домогтися від цих історичних годин сучасної точності ходу. Хоча похибка і невелика (1-2 секунди). Отже, запобігти похибки можливо, якщо використовувати старий англійський пенні. Невідомо, кому першому спала така цікава ідея, але вона діє. Чому? Так просто старовинний пенні, який розташовують на чотириметровому маятнику, дозволяє прискорювати рух маятника на 2.5 секунди в добу. Прибираючи, додаючи пенні регулюють точну роботу старого Біг Бена.