Що таке тантал?

Тантал є рідкоземельним металом світло-сірого або злегка синюватого кольору. Тугоплавкий, високоміцний і твердий з одного боку, але водночас, завдяки ідеальним пластичним характеристикам метал можна легко штампувати, механічно обробляти, переробляти в тонкі листи або дріт.

Тантал має найвищу хімічну стійкість, за цим показником метал поступається лише золоту. Його неможливо розчинити навіть за допомогою «царської горілки» і концентрованої азотної або сірчаної кислоти. Всі ці унікальні властивості роблять тантал ідеальним матеріалом для використання в хімічній промисловості. Так, апаратуру з танталу використовують при виготовленні безлічі кислот, у виробництві брому, хлорних з’єднань. Для електролітичного виділення золота, срібла використовують катоди танталові.

Застосування танталу в медицині

Тантал унікальний матеріал — він має високу біологічну сумісність з тканинами живого організму, не викликаючи відторгнення, саме тому його широко використовують в медицині: відновна хірургія, ортопедія. Танталовими пластинами закривають пошкоджену черепну коробку, тантал зі сплавами інших металів застосовують для виготовлення ендопротезів.

За допомогою танталовій «пряжі» відновлюють м’язову тканину, зміцнюють черевну порожнину при оперативному втручанні. Танталовими скріпками з’єднують судини, а з використанням танталових сіток створюють очні протези. Поки що не існує вираження «танталові нерви», а даремно, адже вже безліч людей ходять з заміненими на танталові нитки сухожиллями й нервовими волокнами.

Тантал успішно служить для рентгенографічного аналізу легких, бронхів. Пацієнт вдихає нешкідливу танталові пил, яка осідаючи на легенях, бронхах маркує хворі ділянки, і вони стають видні на рентгені. Таким чином, лікар має можливість точно діагностувати хворобу. Але слід сказати, що на медицину йде всього лише 5-6% всього видобутого танталу.

Виробнича «життя» танталу

В останні десятиліття метал застосовується як легувальний елемент, коли необхідно отримати надміцні, корозійностійкі, жароміцні стали. Саме такі матеріали необхідні для створення космічної техніки, в літакобудуванні, в створенні точних приладів, які повинні витримувати значні навантаження, в будь-яких кліматичних умовах. Унікальні властивості має танталово-вольфрамовий сплав (90/10%) – він може витримувати неймовірно високі температури 2500 – 3300 градусів Цельсія і вище. Такий сплав застосовується при будівництві космічних апаратів: форсунки, вихлопні труби, деталі системи контролю газу, передня окрайка.

Якщо ж на танталово-вольфрамовий сплав нанести шаром карбід танталу, то деталі стають ще більш жароміцних, здатними витримувати температури понад 4500 градусів Цельсія. Танталовий карбід також має найвищу твердість, може зрівнятися тільки лише з алмазом. Для швидкісного різання металу застосовують твердо сплавні різці, вироблені з використанням карбіду танталового. При цьому, різці НЕ сплавляють і не кришать метал, мають високий експлуатаційний термін.

Електротехнічна та електровакуумна промисловість також не обходяться без використання цього унікального металу. Так, випрямлячі з танталу використовують на залізниці (сигнальні системи), на АТС (телефонні комутатори), протипожежні сигнальні системи. Невеликі конденсатори з танталу застосовуються в радіостанціях, радарах.

Електровакуумні прилади — тут тантал використовують для виготовлення анодів, сіток, катодів, тобто таких деталей, які під час роботи можуть значно нагріватися. Деякі типи ЕВП містять метал, щоб підтримувати на певному рівні тиск газу.

На сьогодні тантал «знайшов себе» і в виробництві ювелірних виробів, де він з успіхом замінює платину, яка має велику вартість. Тантал може замінити й дорогий іридій.

Звичайно ж, тантал не може стати по вартості конкурентом платині, іридію, але ціна на цей метал досить висока. Це пояснюється складною і дорогою технологією видобутку.

Деталі, з високим вмістом танталу:

  • Конденсатор (розібраний): ЦЕ-2, K-52-2
  • Конденсатор K-53
  • Конденсатор (великий) K-53
  • Конденсатор (дрібний) K-53
  • Листовий тантал, дріт, нитки, лом.

Наша компанія набуває тантал в будь-якому вигляді за найвищими цінами в Україні. Телефонуйте, пропонуйте товар – з нами працювати надійно і вигідно.