Бабіти, властивості, застосування
У виробництві досить часто використовуються бабіти, що являти собою сплав олова і свинцю з різними добавками.

Призначення
Широке застосування знаходить бабіт у виробництві по випуску підшипників. Використання бабітам дозволяє значно продовжити термін служби підшипника внаслідок унікальних фізико-механічних властивостей матеріалу, що дозволяє значно знизити фізичний знос деталей підшипника шляхом низької температури плавлення бабіту, що полегшує процес притирання деталей. Завдяки застосуванню бабітів в підшипниках як заливки вироби в процесі роботи виникають своєрідні мікроканали в сплаві, службовці джерел додаткового змащення деталей. Таким чином бабіти збільшують термін служби підшипника.
Перший бабіт був винайдений в США і використовувався виключно в парових машинах. Згодом бабіти отримали широке застосування.
Види й добавки в сплав
На практиці заведено розрізняти бабіти на основі свинцю, або на основі олова. Бабіти (бабіт Б-83, бабіт Б-16) на різних підставах мають різні властивості, що дозволяє використовувати сплави з різною основою і добавками в тих, чи інших цілях.
Бабіти на основі олова мають гарні якості зносостійкості та стійкості до корозійних явищ. Як недолік можна назвати досить високу вартість такого сплаву.
Свинець з бабітом надає сплаву стійкість до змін під впливом високих температур. Вартість свинцю в порівнянні з цінами на олово значно нижче, тому бабіт на основі свинцю більш вигідний. Але стійкість до корозій в такому випадку значно підвищується. Найдешевшим сплавом є бабіт на основі свинцю з кальцієм. Такі бабіти часто використовуються в будівництві залізничних складів, однак корозійна стійкість таких сплавів залишає бажати кращого.
Для додання бабітом особливих властивостей в сплав можуть додаватися додаткові елементи:
- мідь,
- кальцій,
- сурма,
- миш’як,
- нікель,
- цинк,
- кадмій і інші.
Розбирання та утилізація
Непридатні підшипники можуть принести значної шкоди навколишньому середовищу в тому випадку, коли не проведено грамотна утилізація. Сурма, кадмій, свинець та інші складові сплаву завдають шкоди навколишньому середовищу, бувши, по суті, отрутами. Побачивши оголошення «куплю бабіт», варто знати, що сплав викуповують з метою утилізації.