Застосування золота в різних сферах сучасної науки та техніки

З тих самих давніх-давен, як люди відкрили золото, воно почало грати дуже вагому роль в житті людства. Дорогоцінний метал став показником багатства, розкоші, влади. Золото завжди використовувалося не тільки як розрахункова одиниця, а й для створення розкішних прикрас, предметів культу в різних релігіях. У ті часи люди й не підозрювали, що золото можна використовувати не просто як валюту, а застосовувати його в різних областях техніки, в наукових дослідженнях, і звичайно ж, в медицині.

Золото в медицині

Вчені стародавнього світу, алхіміки й цілителі припускали, що золото може, якимось чином, бути корисним для лікування деяких хвороб, але всі їхні «дослідження» не привели до позитивних результатів. Трохи пізніше, вже в середні століття, приймалися спроби лікувати золотим порошком або сполуками, що містять золото, туберкульоз. І це не жарт, бо досвідченим шляхом, в колбі було доведено, що деякі солі вбивають збудник туберкульозу, але ось для лікування хвороби необхідно було ввести в організм значну кількість цих солей.

Сучасна медицина навчилася використовувати для лікування золотовмісні солі, розроблений такий препарат, як «тіосульфат золота», що допомагає і при туберкульозі, і при вовчаку. З радянських часів відомий препарат «крізанол», який допомагає в лікуванні прокази. Не так давно вчені відкрили радіоактивний ізотоп золота, який допоможе успішно лікувати деякі види онкологічних захворювань.

Золото, як барвник

Золото — інертна речовина, але, як і всі в науці та хімії, все має певні межі й умови. Так і з цим дорогоцінним металом, при нагріванні його до температури трохи вище 100 градусів, з’являється найтонша оксидна плівка, в поєднанні з іншими речовинами, наприклад, з хлором, виходить «хлорне золото», яке використовують для отримання високоякісного скла червоного кольору (золотий рубін). Залежно від кількості хлорного золота можна отримати різні відтінки.

Специфічне використання золота

  • Деякі апарати, деталі в космічній галузі для запобігання їх від водневої крихкості покривають тонким шаром золота.
  • Ядерний синтез Менделевій — золота фольга покривається тонким шаром ейнштейнію електрохімічним методом.
  • Золото радіоактивне може використовуватися і в медицині.
  • Золото застосовується у виготовленні високоточних радіодеталях і електронних компонентах.
  • Радіоактивні ізотопи золота використовуються як каталізатор в нафтохімічних, хімічних процесах.

Розглядається можливість використання радіоактивних ізотопів золота в створенні двигунів для літаків зі шалених швидкостях.