Іридій і його властивості

Саме завдяки своїм унікальним властивостям, іридій застосовується у виробництві деяких радіоелектронних компонентів для високоточної апаратури, в основному військового, аерокосмічного призначення.

Іридій є хімічним елементом періодичної системи Менделєєва, який має атомний номер – 77. У перекладі з грецького означає веселку. Даний дорогоцінний благородний метал відноситься до платинової групи, має високу щільність, зрівнятися з ним може тільки осмій. Іридій є надзвичайно твердим, тугоплавким металом, сріблясто-білого кольору. Він був відкритий англійським хіміком С. Теннант в 1804 році, в результаті вивчення чорного осаду, який залишився після того як в царській горілці була розчинена самородна платина. У цьому осаді вчений виявив два невідомих елементи, названі надалі, осмій і іридій. Солі іридію в різних хімічних умовах мали різний колір, завдяки цій властивості його так і назвали – «веселка».

Іридій є надзвичайно рідкісним елементом, тому, що в земній корі він зустрічається вкрай рідко, в порівнянні з золотом і платиною. Він, як і родій, рутеній найменш поширений. У природі він не зустрічається в чистому вигляді, тільки лише як осмистий іридій в складі платини самородної. Чистий іридій не токсична речовина, але ось в поєднанні з іншими хімічними елементами може бути отруйним.

Властивості іридію

Завдяки природній твердості метал складно механічно обробляти. У природі речовина можна зустріти як суміш ізотопів (стабільних) – 191 іридій і 193. Кілька радіоактивних і ядерних ізотопів іридію були отримані штучним методом. Існує дуже цікавий ізотоп іридію – 183, що має період напіврозпаду рівно шістдесят хвилин. У радіоелектронної промисловості використовують радіоізотопи іридію – 192.

Іридій — хімічно високо стійкий елемент, не вступає в реакцію з водою і повітрям, не схильний до реакцій ні з однією з відомих кислот і їх сумішей. При температурі нижче 100 градусів Цельсія не реагує і з царською горілкою. Тільки при температурах понад 400 градусів може вступати в реакції з хлором, сіркою, натрієм. З киснем може взаємодіяти тільки при температурних значеннях понад 1000 градусів. Іридій, як і інші метали, що належать до платинової групи, може утворювати солі.

Повну інформацію про використання іридію, ми вам розповімо в наступній нашій статті. Як то кажуть, далі буде …