Радіодеталі СРСР

Більш грамотною назвою є «електронний компонент», який є складовою будь-яких електронних схем. Але поняття «радіодеталі» (радіодеталі СРСР) нам зрозуміліше, адже використовувати його почали давно, ще у двадцятих роках минулого століття, коли з’явився найскладніший (за технічними параметрами того часу) предмет, названий радіоприймачем. Завдяки радіо, назва деталей, що входять в нього, а потім і в інші прилади, які не мають взагалі нічого спільного з радіоприймачами, і стали називати радіодеталі, так цей термін і прижився, і до сих пір він зрозумілий всім.

На сьогодні РЕК застосовуються практично у всіх радіоелектронних приладах, в телевізорах, телефонах, різних гаджетів, в побутовій техніці, але це вже не ті радіодеталі, які проводилися і застосовувалися в приладах при Радянському Союзі. Завдяки нанотехнологіям, «нутрощі» всіх сучасних приладів складаються в основному з інтегральних мікросхем, що містять діоди, конденсатори, резистори та інші РЕК, в яких, на відміну від радянських радіодеталей, практично не присутні рідкісні, рідкісноземельні та дорогоцінні метали.

Зараз мало хто дивується оголошенням типу «куплю радіодеталі радянського зразка», і ні для кого не секрет для чого їх купують, і яку вигоду може принести продаж цих великогабаритних транзисторів, конденсаторів, мікросхем та інших РЕК. Саме радянські електронні прилади були практично напхані деталями, виготовленими або мають покриття з дорогоцінних і рідкісних металів. Радянські приладобудівники намагалися зробити техніку, що називається на століття, може й громіздку, але якісну, тому і використовували такі дорогі метали, як золото, паладій, іридій, платину, тантал. Чим прилади старше, тим більше в них знаходиться різних дорогоцінних металів.

Особливо цінною в цьому відношенні є військова техніка часів СРСР, адже саме при виготовленні різних обчислювально-вимірювальних приладів для потреб військової промисловості застосовувалися дорогі деталі, з високим вмістом паладію, золота, платини. Наприклад, в радянські конденсатори входило золото найвищої проби.

Також радіодеталі з високим вмістом дорогоцінних і рідкісних металів, застосовувалися у виробництві телевізорів, радіоприймачів, магнітол, ЕОМ, а також в перших радянських комп’ютерах і деяких інших електроприладах.

Конденсатори

Хоча, конденсатори радянського виробництва і мають підвищений вміст дорогоцінних металів, а значить і високу вартість, але різновидів даної радіодеталі не настільки багато. Найбільший попит мають конденсатори серії КМ і маркування H 30 і 5Д – саме в них міститься високий відсоток золота і платини. Конденсатори даних серій можуть бути зелені й руді, але руді мають меншу вартість, бо в них міститься менший відсоток дорогоцінних металів.

Але в будь-якому випадку, ціна на них настільки висока, що продавши кілограма три відповідної офіційної компанії, яка на законних підставах займається скупкою радіодеталей, можна виручити значну суму грошей. Її вам вистачить на безбідне життя протягом хоча б півроку. Ціни на радянські конденсатори залежать від виду дорогоцінного металу, і від його змісту в деталі.

Мікросхеми

Крім конденсаторів дорогоцінні метали застосовувалися і для виробництва мікросхем. Золото використовувалося для обробки метало-скляних корпусів мікросхем, золотили сполучні нитки, контакти, а висновки були повністю з золота. Майже 98% мікросхем, вироблених в Радянському Союзі, містять золото в різній нормі.

Найдорожчі мікросхеми

  • 133ЛА1
  • 133ЛА8
  • 542НД1
  • К5ЖЛ014
  • К5ТК011

Транзистори

Найбільш популярні є транзистори KT – 900, які мають металевий корпус, частково покритий золотом, і позолочені висновки.

Також до найбільш привабливим відносяться такі види транзисторів:

  • КТ909А-Б
  • КТ904, 907, 914
  • Т970А
  • КТ602-604

Інші радіодеталі з високим вмістом дорогоцінних металів

Високий попит мають змінні резистори, деякі типи реле, визначеної серії й року виробництва, роз’єми, що мають позолочені контакти, ламелі, деякі види ламп, в яких контактне гніздо також покрито золотом. У цих радіодеталях зміст дорогоцінних металів не настільки велика, але зате метали більш доступні для вилучення.

Якщо порівнювати радянські радіодеталі з їх сучасними аналогами, то необхідно сказати, що нинішні побутові та електронні прилади містять мінімальну кількість рідкісних і дорогоцінних металів, а в деяких з приладів таких елементів взагалі немає.

Точну оцінку кожній із радіодеталей радянського виробництва завжди можна отримати, зв’язавшись з менеджерами компанії. Вартість визначається за курсом відповідних бірж, встановленим на день продажу РЕК.