Важлива роль цих процесорів
Сьогодні наше життя просто неможлива без потужних обчислювальних машин і високошвидкісних комп’ютерів. Але мало хто добре розуміє, що саме процесор визначає швидкість, працездатність сучасних гаджетів. З появою перших цивілізацій на Землі, практично відразу виникла і потреба в рахунку. Адже необхідно було знати на який час вистачить заваленого мамонта, скільки іншої живності треба зловити, щоб нагодувати плем’я. Далі — більше: торгівля, управління урожаєм, чисельність населення, скільки зірок на небі …. Звичайно, дещо ми тут перебільшували, але рахунок все і завжди дуже важливий. Раніше, дуже давно, для підрахунків застосовували палички, камінчики, вузлики на вірьовках. Потім рахунки, калькулятори, ЕОМ, комп’ютери.
Що таке процесор?
Будь-яке сучасне пристрій, типу обчислювальної машини, комп’ютера, ноутбука, мобільного телефону та інше містить у своїй «начинці» ряд основних компонентів, що відповідають за функціонал і працездатність. Але, все-таки, найважливіша деталь — це центральний процесор (СРU), що є пристроєм, який відповідає за виконання логічних, математичних операцій в роботі з даними. Не дарма процесор порівнюють з мозком машини. Пристрій являє собою велику інтегральну схему, розташовану на одній кристалічної пластини, що складається з транзисторів, конденсаторів, мікросхем, що дозволяють гаджетів швидко і правильно працювати. Процесор підключається до шини, званої системної, повинен виконувати програми, закладені в комп’ютерну пам’ять. Програми складаються з послідовних команд, кожна з яких різного розміру, що містить інформаційні дані, що підлягають обробці. Всі комп’ютери працюють у двійковій системі (нулі та одиниці).
Історичний факт
Вперше Джордж фон Нейман представив архітектуру комп’ютера в 1945 році, що отримала назву «архітектура Неймана». У такій ПК входили:
- Блок управління
- Арифметико-логічний пристрій
- Пам’ять
- Блок введення-виведення.
Минуло понад сімдесят років, але все комп’ютери досі працюють на даній «архітектурі Неймана». Перший же процесор був представлений компанією Intel, в 1971 році, звичайно ж, він був набагато менше, ніж його громіздкий «прадід». Великого поширення він не отримав, бо мав обмежений набір команд. Але вже 1974 рік ознаменувався випуском процесора, який дотепер проводять і встановлюють в різні пристрої. Звичайно ж, удосконалення процесорів відбуваються постійно.
Головні характеристики
Процесор є складним пристроєм, повністю вивчити всі його особливості та характеристики складно, та й модельний ряд досить великий. Але існує кілька основних характеристик, за якими й оцінюється працездатність пристрою.
- Скільки ядер в ньому — параметр, що показує, скільки програм може одночасно працювати без шкоди для швидкості комп’ютера і відкривання цих самих програм.
- Процесорна частота — швидкість обміну даними між системною шиною і процесором.
- Набір команд.
- Тактова частота — параметр, що показує за який часовий інтервал, процесор виконає певну команду.
- Тепловиділення CPU – потужність кулера для забезпечення стабільної роботи пристрою.
- Максимально можлива температура, при якій може працювати процесор без нагрівання.
- Підтримка технологій.
Класифікація CPU
Процесори можуть бути різних видів і типів, що випускаються різними брендами, але в основному вони всі бувають:
За кількістю схем в комплектації мікропроцесорів
одно кристальними, багато кристальні, багато кристальні секційними.
За призначенням:
універсальними — вирішують широке коло різних завдань, спеціалізованими — орієнтовані на виконання певних операцій.
Час організації робочого процесу:
синхронні, асинхронні.
Кількість програм, які може виконувати CPU:
одно програмні, багатопрограмні, мультипрограмному.
Процесори мають здатність застарівати, адже технології, особливо комп’ютерні, не стоять на місці, виходити з ладу. Що робити зі старими? Все просто — запропонувати їх відповідним компаніям, які за непогані гроші викуплять у вас процесор б/в.