Дорогоцінні метали і їх застосування

Дорогоцінні метали мають дуже цінну особливість, яка відрізняє їх від інших металів таблиці Менделєєва: ці речовини мають значну хімічну стійкість, стійкість до корозійних і окислювальних процесів. До дорогоцінних металів відносяться, крім золота, срібла ще й метали представляють платинову групу: платина, родій, осмій, рутеній, іридій, паладій. Природних запасів дорогоцінних металів стає все менше, вони не лежати просто так в землі, а перебувають в руді, хоча зустрічаються і самородки, але видобуток, вилучення їх — процес досить трудомісткий. Саме тому величезне значення в наш час має правильна утилізація різних пристроїв, апаратів, радіодеталей, що містять дорогоцінні метали. Наша компанія займається скупкою радіодеталей, що містять дорогоцінні метали.

Родій

Багато людей вважають, що найдорожчий і рідкісний з дорогоцінних металів — це золото. Але це помилкова думка, оскільки перше місце займає родій, що є благородним сріблястим металом з блакитним відблиском. Відкрили родій в Англії в 1803 році. Вартість родію настільки велика, що застосовують в промисловості виключно, коли неможливо використовувати його аналоги. Найчастіше родій застосовують у вигляді сплавів з іншими речовинами. Метал високо стійкий до різних агресивних середовищ і значних температур. Висока ціна обумовлена ​​крайньою рідкістю елемента в природі.

Платина

Цей метал знаходиться на другому місці за цінністю. Відомий він з давніх часів (Давня Греція, Єгипет, Південна Америка), але як хімічного елемента його представив вчений-хімік Шеффер в 1952 році. Платина — рідкісний коштовний сріблясто-білий метал, який зустрічається в природі виключно як природний сплав з іншими металами. Процес отримання чистого металу дуже трудомісткий і дорогий. Платина має високу хімічну стійкість, стійкістю до окислення на повітрі кислотостійкість — на метал не діють кислоти.

Золото

Хоча цей елемент і розташований на третьому місці, все-таки саме він головний дорогоцінний метал у світі. Існує кілька основних золотоносних родовищ, золото можна зустріти у вигляді самородків, у вигляді сплавів з іншими речовинами, в основному зі сріблом. Золото має високу теплопровідність та низький опір, ідеальну ковкість і тягучість, з усім тим, золото має низьку міцність і хімічну стійкість, в порівнянні з іншими дорогоцінними металами.

Осмій

Осмій найважчий дорогоцінний метал, який став відомий з 1804 року. Є сріблясто-сірим металом, що не зустрічається в чистому вигляді в природі. Оскільки метал рідкісний, то і вартість його досить висока, тому застосування його надзвичайно обмежена. Головною його перевагою є твердість, тугоплавкі, метал хоч і найважчий, але дуже крихкий.

Іридій

Був відкритий також в 1804 році. Іридій важкий дорогоцінний сріблясто-білий метал, найменш поширений елемент, зустрічається в природі вкрай рідко. Дуже міцний, але крихкий метал, з високою твердістю, що погано піддається обробці.

Рутеній

Ще один з найбільш рідко зустрічаються на Землі металів платинової групи, відкритий в 1844 рік. Елемент цінний своєю тугоплавкістю, високу хімічну стійкість, дуже твердий, але крихкий метал. Успішно застосовується як каталізатор в деяких хімічних реакціях.

Паладій

Найлегший з дорогоцінних металів, відкритий англійцем Волланстоном в 1803 році. Елемент трохи доступніше і дешевше інших платинових елементів, бо його можна зустріти в мідно-нікелевих рудах. Гнучкий, пластичний, стійкий до корозійних процесів, виключно легкоплавкий, але унікальний він тим, що розчиняє водень.

Срібло

Найвідоміший після золота дорогоцінний метал, який зустрічається в природі у вигляді самородків, в срібних, комплексних рудах. Срібло м’який, пластичний метал, який набирає реакції з іншими речовинами більш активно, ніж інші дорогоцінні метали. Відрізняється значною теплопровідністю, електропровідністю.

Сфери застосування дорогоцінних металів

  • Автомобілебудування, виробництво авто каталізаторів і фільтрів для них (родій, паладій, платина);
  • Атомна промисловість, мікроелектроніка, ювелірна справа, стоматологія, медична галузь (золото);
  • Хімічна, нафтохімічна промисловість, біомедицина, аерокосмічне виробництво, лазери для військової галузі (осмій, іридій);
  • Радіоелектронна галузь, виробництво дзеркал, фотографія (срібло, рутеній);
  • Фармакологія (осмій незамінний у виробництві кортизону).

Ще в безлічі галузей промисловості широко застосовуються дорогоцінні метали. Оскільки запаси їх обмежені, то важливим моментом є скупка перероблення різних деталей для вилучення з них дорогоцінних металів.